Biophilic design, czyli jak wprowadzić zieleń do mieszkania
Co to jest biophilic design?
Biophilic design to wyrażenie pochodzące z języka angielskiego. W dosłownym tłumaczeniu oznacza „projektowanie biofillne”, czyli w zamiłowaniu do przyrody. To podejście do aranżacji przestrzeni, które kładzie nacisk na włączanie do wnętrz elementów naturalnych.
Cel biophilic designu to stworzenie środowiska, które sprzyja dobremu samopoczuciu i produktywności, jednocześnie zachwycając estetyką. Aby uzyskać ten efekt, wykorzystuje się takie elementy jak:
- rośliny;
- naturalne światło;
- drewno;
- kamienie;
- instalacje wodne;
- materiały inspirowane naturą.
Jak wprowadzić zieleń do mieszkania?
Biophilic design w aranżacji mieszkania to świetny sposób na stworzenie przytulnej przestrzeni sprzyjającej relaksowi. Oto kilka sposobów na to, jak wprowadzić zieleń do wnętrza:
- rośliny doniczkowe – to najprostszy trik na zwiększenie ilości zieleni w mieszkaniu. Doniczki z kwiatami o dużych liściach warto umieszczać na parapetach, regałach, a także na podłodze – szczególnie w przypadku ogromnych monster, palm czy strelicji;
- ogrody wertykalne – instalacje polegające na pionowo zlokalizowanych roślinach np. na całej ścianie to idealny sposób na zwrócenie uwagi na istotę zieleni w aranżacji. Warto sięgać zarówno po niewielkie obrazy z mchu, jak i ogromne, pokrywające przestrzeń od podłogi do sufitu konstrukcje. To także doskonała metoda na ozdobę balkonu czy tarasu;
- naturalne dekoracje – powinno się stawiać na dekoracje wykorzystujące rośliny, takie jak doniczki z ziołami w kuchni, lasy w słoikach, bukiety kwiatów w wazonach czy ozdobne wieńce;
- instalacje wodne – świetnym dodatkiem są domowe fontanny, które wprowadzają do aranżacji nie tylko zielony element roślinny, ale również przyjemny szum wody, co działa bardzo relaksująco na domowników;
- odpowiednie kolory – warto zadbać o kolorystykę zgodną z naturą, czyli odcienie beżu, brązu czy zieleni, które nawiązują do przyrody i tworzą wraz z roślinami spójną kompozycję.
Natura we wnętrzu to nie tylko zielone liście. Ważną rolę w idei biophilic design odgrywa również drewno. Warto sięgać po naturalne podłogi z desek, meble w różnych odcieniach brązu, a także ozdoby ścienne z surowca. Świetnie sprawdzają się też kamienie, a w szczególności piękne marmury.
Dlaczego warto projektować wnętrza w duchu biophilic design?
Wnętrze mieszkania urządzone w zgodzie z naturą pozytywnie wpływa na samopoczucie domowników. Rośliny poprawiają jakość i nawilżenie powietrza, jednocześnie dodając aranżacji przytulności. Bliskość zieleni wprowadza poczucie spokoju i równowagi.
Projektowanie w nurcie biophilic designu, czyli stosowanie m.in. dużych okien, pozwala maksymalnie wykorzystać światło dzienne. Wpływa to nie tylko na poczucie bliskości z otoczeniem, ale i na obniżenie rachunków za prąd zużywany do sztucznego oświetlenia. Naturalne elementy pasują zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych aranżacji. Poprawiają też akustykę pomieszczeń.
Biophilic design to coś więcej niż trend wnętrzarski. To sposób na inwestycję w bardziej komfortowe życie na co dzień, a także metoda na ponadczasową przestrzeń o dużej wartości. Naturalne materiały w zestawieniu z roślinami tworzą luksusowy duet i wzmacniają więź człowieka z przyrodą.